Dominika Zamara

W harmonii z Ukrainą

W niedzielę 11 września 2022 o 19 na finał Europejskiego Festiwal Smaku w bazylice Dominikanów wystąpi Dominika Zamara, polska diva operowa mieszkająca na stałe we Włoszech, gdzie melomani ogłosili artystkę sopranem fenomenalnym. Księżniczka światowej opery rok temu zachwyciła publiczność swoim anielskim głosem w Archikatedrze Lubelskiej. W tym roku na flecie będzie towarzyszył Jej Andrea Ceccomori, wybitny flecista i kompozytor z Asyżu. Na finał koncertu Artystka zaśpiewa utwór „Melodia” wybitnego ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka

Jej kariera intryguje, wzbudza podziw i zazdrość. Będąc studentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założyła zespół Wishing Well, fani pokochali ją za brawurowe wykonanie utworu Benedictus. Miała ogromne szczęście, że jej głos spodobał się Maestro Enrico De Mori, wybitnemu dyrygentowi z Teatro alla Scala w Mediolanie, który pracował z samą Marią Callas. Mistrz bardzo dużo wymagał, Dominika Zamara wkrótce zadebiutowała pod batutą Maestro De Mori, który wielokrotnie zapraszał ją do udziału w koncertach z jego orkiestrą w Veronie. Pod batutą Enrico De Mori zaśpiewała partię Mimi w operze „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w Padwie.

Dziś „metalowa” diva fascynuje drapieżnym sopranem, włoskie media nazwały ją „soprano eccezionale”. Koncertuje na całym świecie: w Europie, w Chinach, Korei, Meksyku i bardzo często w Stanach Zjednoczonych. Śpiewa w dziesięciu językach, jej wokalnym trenerem jest Maestro Anselmi. Wierzy w „La forza del destino” czyli moc przeznaczenia, o której pisał Giuseppe Verdi.

Andrea Ceccomori

Wybitny flecista i kompozytor z Asyżu. Dyrektor festiwalu Assisi Suono Sacro. Koncertuje na całym świecie. Wielokrotnie występował jako solista w Lincoln Center w New York. Odbył tournée po Chinach, Korei i Japonii. Zagrał 60 światowych premier muzyki współczesnej na całym świecie. Wydał 5 płyt oraz 2 książki. 

Fot. Stefano Gerardi