Miłosz Bachonko 

Miłosz Bachonko – 13-letni akordeonista, artysta, kompozytor.

W trakcie swojej krótkiej, młodzieńczej kariery, wirtuoz z Lubelszczyzny, zdążył zachwycić swoją muzyką samego Placido Domingo, zagrać kilkadziesiąt koncertów na trzech kontynentach, oraz otrzymać owacje na stojąco w najsłynniejszej sali koncertowej świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Zdobywca dwudziestu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych za granicą m.in.: Art-Duo Music Festival w Pradze /Czechy/; Czech Online Accordion Competition w Ostravie; Accordion Players „Concord of Sounds” /Łotwa/; Accordion Competitions „Vilnius 2021” /Litwa/ oraz w kraju m.in.: w Kielcach, Suwałkach, Sanoku, Wieliczce, czy Lublinie.

Miłosz rozpoczął swoją edukację muzyczną w zakresie gry na akordeonie w wieku 5 lat. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie.

Instrumentalistyka akordeonowa nie jest jedynym muzycznym zainteresowaniem Miłosza. Drugą muzyczną pasją jest kompozycja. Już od najmłodszych lat powstawały wirtuozowskie kompozycje, które niejednokrotnie uzyskiwały aprobatę i nagrody na arenie polskiej i międzynarodowej np. m.in. II nagroda za kompozycję „AccoTocca” podczas Konkursu Młodych Kompozytorów w ramach XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej w roku 2019 r., czy I miejsce w edycji 2022 tegoż konkursu za utwór „Toccata – c-moll”.

Twórczość Miłosza Bachonko została wielokrotnie zauważona również na świecie. Wielkim wydarzeniem w karierze młodego artysty było zwycięstwo w piątej edycji Virtuosos 4+ 2021 – telewizyjnym talent show muzyki klasycznej, podczas którego talent muzyczny i kompozytorski młodego wirtuoza uznali tacy artyści jak Placido Domingo, Peter Valentovic, Hauser, czy Alicja Węgorzewska. Zwieńczeniem dotychczasowych osiągnięć było zdobycie Grand Prix w ramach International Music Talent Competition Spring 2020 organizowany przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku, gdzie nagrodą za zdobycie Grand Prix był występ recitalowy w najsłynniejszej sali koncertowej świata – nowojorskiej Carnegie Hall.
Pomimo młodego wieku, Miłosz Bachonko już wielokrotnie prezentował swoją autorską twórczość akordeonową zarówno solo, jak również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w kraju i za granicą m.in.: w Polsce, Czechach, na Węgrzech, Litwie, Szwecji czy Stanach Zjednoczonych.

W lutym 2022 r. Miłosz Bachonko reprezentował Województwo Lubelskie podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju, gdzie był najmłodszym artystą spośród wszystkich wykonawców ze 192 krajów.

Prywatnie Miłosz jest miłośnikiem piłki nożnej i wie o niej prawie wszystko…

W dzisiejszym koncercie usłyszymy wyjątkowy recital, podczas którego zabrzmią wirtuozowskie utwory na akordeon solo jak również wspomniane wcześniej kompozycje autorskie Miłosza Bachonko.

PROGRAM:

1. W. A. Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
2. Antonio Vivaldi – „Zima” z cyklu Cztery Pory Roku.
3. S. Konajew – Scherzo
4. Archibald JOYCE – Walc „JESIENNY SEN”
5. Astor Piazzola – Libertango.
6. Miłosz Bachonko – Toccata a-moll no. 2
7. Miłosz Bachonko – Toccata c-moll no. 3