Jarosław Stawiarski

Szanowni Państwo, 

z prawdziwą przyjemnością zapraszam wszystkich mieszkańców Lubelskiego, a także przybyłych gości na XIV edycję Europejskiego Festiwalu Smaku.

W tym roku w sposób szczególny uwagę kierujemy na naszych ukraińskich sąsiadów. Dlatego podczas festiwalu nie może zabraknąć polskiej gościnności, która wyraża się otwartością, zaproszeniem do wspólnego stołu i zapewnieniem o naszej solidarności z narodem ukraińskim.

Niezwykłe święto kuchni tradycyjnej i regionalnej jest okazją, by zaprezentować potrawy zgłoszone do konkursu „Najlepszy Smak Lubelszczyzny” i promować ideę zdrowej, ekologicznej żywności, która z ogrodu najprostszą drogą trafia na nasze talerze. Liczę, że festiwal będzie ucztą dla ciała i ducha, zgodnie z hasłem zaproponowanym przez organizatorów: „Anioły i ogrody”. Cieszę się, że podczas wydarzenia odbędzie się jak zwykle Jarmark Produktu Regionalnego i Lokalnego, Zielony Jarmark Eko, Święto Cydru oraz Lubelski Festiwal Kawy.

Europejski Festiwal Smaku pozwala dostrzec różnorodne oblicza kultury. Wśród propozycji muzycznych z pewnością zwraca uwagę koncert jubileuszowy, urodzonego w Radzyniu Podlaskim, Włodzimierza Nahornego – kompozytora znanego szerokiej publiczności z piosenki „Jej portret”. Wielbiciele muzyki operowej mogą liczyć na niezapomniane wrażenia za sprawą występu znakomitej sopranistki Dominiki Zamary. Zaplanowano także koncert naszego młodego, utalentowanego akordeonisty Miłosza Bachonko – wielokrotnego laureata na festiwalach i konkursach akordeonowych w kraju i za granicą.

Liczę, że wydarzenia towarzyszące lubelskiemu festiwalowi: wystawy – m.in. autorstwa urodzonego w Lublinie wybitnego plakacisty Mirosława Zdrodowskiego; pokazy czy spotkania – będą dla Państwa inspirującym czasem rozmów, wymiany opinii i smakowania każdej chwili.

Jestem przekonany, że tegoroczny Europejski Festiwal Smaku stanie się zachętą do poznawania zarówno rodzimych tradycji kulinarnych, jak i otwierania się na nowe doświadczenia, np. poprzez zainteresowanie się recepturami i ciekawostkami kuchni ukraińskiej. Gorąco Państwa zapraszam!

 

Jarosław Stawiarski

Marszałek Województwa Lubelskiego