Mirosław Zdrodowski

Mirosław Zdrodowski w Arche Hotel Lublin

Większość mądrzejszych ode mnie postawiło na miłość i tego się trzymam – mówi Mirosław Zdrodowski, jeden z najbardziej uznanych polskich plakacistów. Wernisaż wystawy w poniedziałek 5 września 2022 o 18 na inaugurację festiwalu.

Choć Mirosław Zdrodowski urodził się w Lublinie, jest absolwentem „plastyka” w Nałęczowie, zdobywa nagrody na najważniejszych światowych konkursach a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i galeriach całego świata, wystawę w Lublinie będzie miał po raz pierwszy. – Debiutowałem jeszcze w czasie szkoły średniej. W 1980 roku udało mi się dostać nagrodę na konkursie CARTOON ’80 w Berlinie Zachodnim. W 1983 roku trafiła mi się „Złota Szpilka” za najlepszy rysunek roku 1983. Potem sypały się te nagrody: Press Preis – Casino Beringen – Belgia 1983, następnie Special Preis, Skopje – Jugosławia 1985 itd – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego.

Wychowywał się na polskiej szkole plakatu. Uczył się sztuki plakatu, budował swój styl, a wartość jego plakatów potwierdziły konkursy na całym świecie, w tym w Korei i Japonii. Z ostatnich nagród wymienia specjalną nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Seongnam – Gallery BI, South Korea – 2021, w konkursie na plakat do Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju 2022 zdobył I nagrodę. Wystawiał się w Berlinie Zachodnim, Warszawie, Beringen, Skopje, Kirowie, Monachium, Knokke-Heist, Legnicy, Katowicach, Ankarze, Brnie, Krakowie, Pradze, Nevers, Oberhavel, Lahti, Siedlcach, Moskwie, Toyamie.