Czytanie ciała

To zamknięte warsztaty z modelką, które poprowadzi Mariusz Tomczuk. Temat – nieuchwytny jak Anioły, które są motywem przewodnim festiwalu. A oto kilka myśli ze znakomitej książki Wojciecha Nowickiego „Dno oka. Eseje o fotografii”

#

Ogarnia mnie pewność, że przeszłość w kolorze może być dotkliwsza. Monochromatyczność starych odbitek wyznacza bezpieczną granicę między tym co nasze i nie-nasze, między współczesnym a minionym. Kolor na starych fotografiach zaburza tę granicę, niweczy bariery, wprowadza podstępem na terra incognita przeszłości.

#

A więc: zdjęcie jako szyba, medium bez właściwości, które pozwala zajrzeć do dawno zburzonych pokojów i domów, oglądać zmarłych ludzi, siebie w śmiesznych ubraniach, jakich już nikt nie nosi; ale i lustro, bo widzę w nim odbicie własnych lęków.

#

Obraz trwa dłużej niż rzeczywistość, której jest odbiciem; dłużej niż przedstawione osoby. W koślawych obrazach jest dana do oglądania nie śmiertelność czy znamienność osób i rzeczy, lecz śmiertelność przedstawień. To zdjęcia, które dokumentują własny kres; można się domyślać, tak są nadszarpnięte i zmienione.

 

Warsztaty „Czytanie ciała” odbędą się w sobotę 10 września 2022 w godzinach wieczornych. Zapisy: Mariusz Tomczuk: 604 176 862